3°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  ROZMAITOSCI: Po PRETEXTACH
kliknij tu W sobotę, 3 października 2015 r. dotarł do Nowej Rudy podróżujący Festiwal Literacko-Artystyczny PRETEXTY. Projekt realizowany jest przez ludzi związanych z Fundacją im. Tymoteusza Karpowicza, a jego ideą jest promowanie literatury młodej i ambitnej oraz sztuki współczesnej powiązanej np. z muzyką i multimediami. Festiwal związany jest od 2010 r. z miastami Dolnego Śląska. Jesienna edycja preTEXTÓW obejmuje osiem miast. Rozpoczęła się 25 września w Wałbrzychu, później poprzez Kowary, Bielawę, Nową Rudę, Legnicę, Jawor, Świdnicę dotrze 18 października do Strzelina i tam festiwal ma się zakończyć.
W Nowej Rudzie Preteksty obejmowały warsztaty filozoficzne dla dzieci, spotkanie otwarte dla miłośników miasta, konkurs literacki, spotkania z poetami i na zakończenie koncert z muzyką elektroakustyczną.
W warsztatach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2. Prowadząca spotkanie Kama Dolata zachęcała dzieci do obrazowania swoich myśli. Poprzez słowo i obraz, dialog i dyskusję, uczestnicy warsztatów wyrażają siebie.
Panel dyskusyjny o regionie poświęcony projektowi dolnośląskość.pl zgromadził liczną publiczność. W spotkaniu wzięli udział artyści z Noworudzkiej Grupy Twórców Sztuki „Alfa Art”, lokalni twórcy
i działacze ze Stowarzyszenia Gór Sowich „Pasjonat” (wystawa prac w sali kominkowej), pisarze, poeci – wszyscy ci, którzy chcą zrobić coś pożytecznego dla swojego miasta. Grzegorz Czekański prowadzący spotkanie zachęcał do odkrywania lokalnego dziedzictwa kulturowego, do wykorzystania swojej wiedzy i doświadczenia dla wspólnej sprawy.
Następnym punktem festiwalu był konkurs poetycki The Battle of 7 Words prowadzony przez Karola Pęcherza. W konkursie wzięli udział nie tylko poeci. Z siedmiu słów wybranych przez publiczność, a związanych z Nową Rudą, trzeba było ułożyć wiersz. A oto te słowa: W RYNKU, STODOŁA, KOPALNIANA, Z WIĘCKIEWICZEM, FEDRUJE, RUDY, BIAŁE LOKOMOTYWY. O zwycięstwie decydowały głosy publiczności. Konkurs wygrał:

Krzysztof Sobczak

Ulica Kopalniana –
pamiętasz nasz dom?
teraz to tylko pusta stodoła
opuszczonego kina
a w rynku stary plakat z Więckiewiczem
w jednej z witryn
na jego ustach rudy pył
ten sam, który pokrył
białe lokomotywy

Jeszcze tylko myśl
o lepszym filmie o nas
scenariuszu
lepszych końcowych napisach
fedruje mózg

doprowadza do zawału


W przerwie prezentowano "Magazyn Materiałów Literackich Cegła" nr 32 Dolny Śląsk. Pamiętam, że ....Są to krótkie wspomnienia mieszkańców ułożone alfabetycznie według miast. Autorzy projektu zachęcają w ten sposób do tworzenia zbiorowego pamiętnika.
W spotkaniach autorskich wzięli udział poeci z Dolnego Śląska, którzy czytali swoje wiersze: Klara Nowakowska, Ilona Witkowska, Karol Maliszewski, Jarek Dzigoński, Rafał Różewicz, Krzysztof Sobczak i Piotr Woźniak. W akcjach performance wystąpił Adam Kaczanowski. Przedstawił: Co jest nie tak z tymi ludźmi – skowyt wściekłego klowna i Witaminowy Chrystus – wyznanie.
Festiwal zakończył koncert veNN circles/ duet Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik prezentujący swoją muzykę jako improwizowanie i manipulowanie materiałem dźwiękowym. Festiwal PRETEXTY odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Txt. MBP
« Powrót | Dodano: 2015-10-07 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 1864 |  o | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Marzec 2019
N Pn Wt Śr Cz Pt S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 AGROTURYSTYKA
Agroturystyka KARKONOSZE
Cena: od 25 do 45

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglądać wciśnij F11     www.nowaruda.info