22°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  ROZMAITOSCI: Kresy profesora Niciei
kliknij tu Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie, w czwartek 17 grudnia 2015 r. gościła już po raz drugi prof. Stanisława Nicieję – rektora Uniwersytetu Opolskiego. Profesor znany jest ze swojej pasji do opisywania miast polskich na Kresach Wschodnich. Spotkanie było sentymentalną podróżą do krainy dzieciństwa, niezwykle bliskiej wszystkim Kresowiakom, ludziom, którzy swoją młodość pozostawili za wschodnią granicą.
Tym razem autor zaprezentował swoje najnowsze dzieło: Atlantyda kresowa. Historia i mitologia miast kresowych tomy 1-6 (w zamyśle dzieło wielotomowe). Każdy tom poświęcony jest poszczególnym miastom. Ta mityczna kraina to wspaniały cykl książek ze znakomitą ikonografią i fotografiami z archiwów prywatnych ludzi, którzy cały czas są w kontakcie z autorem.
Profesor niezwykle ciekawie opowiadał o niektórych miastach, miejscach, rodzinach i poszczególnych członkach ze znanych rodzin, przeplatał to zręcznie anegdotami. Oprócz wykładu, można było obejrzeć kilkunastominutowy film o Kołomyi i jej dawnych mieszkańcach.
Obecni na spotkaniu mogli kupić również najnowszy – siódmy już tom Kresowej Atlantydy. W tym tomie autor przedstawił m.in. dawny Drohobycz i jego sławnych mieszkańców: bogatych i biednych, artystów i wojskowych.
Historyk dzielił się też swoją troską o to, by ten dawny świat nie przepadł w niepamięci. Mówił, jak bardzo ważna dla zachowania tożsamości – zarówno narodu, jak rodzin i jednostek – jest świadomość własnych korzeni. Mogą w tym pomóc właśnie książki.
Stanisław Nicieja jest również autorem monografii o Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie: Ogród snu i pamięci (1786-2010). W książce tej autor przedstawił dzieje jednego z najpiękniejszych i najoryginalniejszych cmentarzy europejskich i ludzi tam spoczywających.
Na zakończenie spotkania Profesor podpisywał swoje książki i długo jeszcze rozmawiał z kresowiakami. Wspominali świat, którego już nie ma. Rzeczywistość bezpowrotnie utraconą po 1945 roku. info MBP
« Powrót | Dodano: 2015-12-20 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 2065 |  o | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Sierpień 2019
N Pn Wt Śr Cz Pt S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 OŚRODEK WYP...
GT U Urbasiów
Cena: od 25 do 40

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglądać wciśnij F11     www.nowaruda.info