-3°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  LITERATURA: Zmarł Mariusz Poźniak (1976-2018)
kliknij tu Zmarł Mariusz Poźniak. Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele pw. św. Katarzyny w Nowej Rudzie - Słupcu (ul. Radkowska 27), w piątek, 14.12.2018 r. o godz. 13.00. Po nabożeństwie nastąpi wyprowadzenie urny na pobliski cmentarz.

Mariusz Poźniak (19.01.1976 - 6.12.2018) - absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek Związku Literatów Polskich, Oddział Dolnośląski, Grupy Poeci 97. Autor zbiorów poezji: "Senne Podróże - poezje", "Po drugiej stronie lustra", "Sakrament księżycowej nocy. Ballady i romanse" oraz zbioru opowiadań pt. "Kołysanka Wilka". Publikował m. in. w "Czwartym Wymiarze" (opowiadanie Czekałem na Ciebie...).

Sakrament Księżycowej Nocy. Ballady i romanse
Wiersze te warto przeczytać i z pewnością będą one budzić w nas emocje, dostarczając wrażeń, które wielokrotnie utożsamiane są ze współczesnym pojęciem sztuki. Zapewne nie każdemu będzie odpowiadać poetyka, ale ci, którym będzie, z pewnością zaakceptują zaproponowany przez autora styl i uda się im wydzielić właśnie te, najbardziej dla nich atrakcyjne wątki. Uświadomić sobie należy także pewną dziejową przemianę poetów, w nawiązaniu do stosunku pomiędzy ich dziełami a samym sposobem życia. Obecnie zmuszeni są oni bowiem do wzbudzania kontrowersji w swoich artefaktach pozostając w życiu codziennym niekontrowersyjnymi. W epoce, do której odwołuje się Mariusz sytuacja wyglądała zgoła odmiennie. Nie da się tutaj mówić więc o naśladownictwie, ale o inspiracjach. Wiersze umieszczone w zbiorze cechują się specyficzną symboliką. Nie ma praktycznie utworu pozbawionego symboliki, bo czymże jest odwołanie do dziewięciu muz i komety w "Balladzie o dziewięciu drogach". Pośród gąszczu odwołań, porównań, alegorii, niedopowiedzeń i podtekstów trudno jest niekiedy dostrzec właściwą frazę, bowiem ta musi walczyć z błędnymi rycerzami, Orfeuszami, królami lasu, Faustami i całą rzeszą postaci mitologicznych pamiętanych inaczej. Dzieje się tak do momentu, aż kontrolę nad wszystkim przejmuje Władca Ciemności, który ten chaos ujarzmia. Co do formy: jest do przyjęcia, na ogół poddaje się trawieniu i nie pozostawia lirycznych resztek pomiędzy zębami.

Krzysztof Karwowski
« Powrót | Dodano: 2018-12-12 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 3644 |  o | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Luty 2023
N Pn Wt Śr Cz Pt S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

 AGROTURYSTYKA
Jan
Cena: od 15 do 25

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info