-2°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  WYBORY-2007: Instrukcja głosowania: krok po kroku
kliknij tu Wybory parlamentarne odbędą się już 21 października. Weź w nich udział i oddaj ważny głos – zapoznaj się z instrukcją, którą dla Ciebie przygotowaliśmy.
KTO może glosować?
Prawo wybierania posłów i senatorów ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Nie mogą wziąć udziału w wyborach osoby, które zostały pozbawione praw publicznych orzeczeniem sądu, praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu oraz te, które zostały ubezwłasnowolnione.

GDZIE można głosować?
Głosowanie w miejscu zameldowania
Jeśli głosujesz w miejscu zameldowania, wystarczy, że udasz się do właściwego lokalu wyborczego. Informację o tym, gdzie znajduje się Twój lokal wyborczy znajdziesz w obwieszczeniach umieszczonych na słupach informacyjnych w Twojej okolicy, na klatkach schodowych i w urzędzie gminy. Zwykle jest to ten sam lokal co w poprzednich wyborach.

Zameldowanie na pobyt tymczasowy
Jeśli głosujesz poza miejscem zameldowania, bo mieszkasz, pracujesz, czy studiujesz w innym mieście albo jesteś w odwiedzinach u swoich bliskich, udział w wyborach również nie stanowi poważnego problemu.

Jeśli przed dniem wyborów nie będziesz w swoim miejscu zameldowania:
Wystarczy, że udasz się do urzędu gminy właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i złożysz wniosek o dopisanie do spisu wyborców (weź ze sobą dowód osobisty). Jeśli chcesz mieć pewność, że zostałeś dopisany do listy, możesz złożyć wniosek o udostępnienie spisu wyborców, w którym znajdzie się odpowiednia informacja. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców musi być złożony najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów, czyli najpóźniej do 11 października!

Jeżeli przed dniem wyborów będziesz w swoim miejscu zameldowania:
Udaj się do urzędu gminy (weź ze sobą dowód osobisty!) i poproś o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu – czyli w miejscowości, w której zamierzasz wziąć udział w wyborach. Gdy w dniu wyborów udasz się do lokalu wyborczego, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, na podstawie tego zaświadczenia zostaniesz dopisany do spisu wyborców i będziesz mógł zagłosować. Zaświadczenia nie musisz odbierać osobiście. Możesz upoważnić na piśmie inną osobę, by zrobiła to za Ciebie. W upoważnieniu musi figurować Twój numer PESEL. Zaświadczenie możesz uzyskać najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów czyli do 19 października!

Jeśli w dniu wyborów przebywasz za granicą:
Możesz głosować na podstawie swojego paszportu lub – jeśli przebywasz w krajach Unii Europejskiej – na podstawie dowodu osobistego. Aby wziąć udział w wyborach musisz wystąpić o dopisanie do spisu wyborców. Dopisanie do spisu wyborców następuje na podstawie zgłoszenia. Nie musisz jednak zgłaszać się do placówki osobiście – zgłoszenia takiego możesz dokonać także pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub telefaksem. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia oraz Twoje miejsce pobytu, numer ważnego polskiego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania.
Wniosek możesz złożyć najpóźniej w 5 dniu przed dniem głosowania, czyli do 16 października.

JAK głosować? Głosować możesz w lokalu wyborczym w godzinach od 6:00 do 20:00. Swój głos oddajesz na karcie do głosowania. W wyborach parlamentarnych otrzymujesz dwie karty – na jednej wybierasz posłów, na drugiej – senatorów.

Weź ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz – jeśli głosujesz poza miejscem swojego zameldowania – zaświadczenie o prawie do głosowania. Swoją tożsamość potwierdzasz podpisem i następnie po otrzymaniu karty do głosowania udajesz się do kabiny lub w inne miejsce lokalu wyborczego, które zapewnia tajność głosowania.

Wybory do Sejmu
Na karcie do głosowania do Sejmu znajdziesz nazwiska pogrupowane w listy. Listy są zgłaszane przez komitety wyborcze. Każda z nich ma swój numer. Najpierw musisz podjąć decyzję, na którą listę chcesz oddać głos. Gdy już zdecydowałeś, stawiasz znak „x” w kratce z lewej strony nazwiska osoby, którą chcesz wybrać.

Twój głos jest ważny, jeśli postawisz jeden, a nawet więcej niż jeden znak „x” na tej samej liście – w tym przypadku pierwszeństwo w uzyskaniu mandatu uzyskuje ten kandydat, którego nazwisko umieszczone jest na liście na pierwszej pozycji. Twój głos pozostaje ważny, jeśli na karcie do głosowania umieścisz swoje komentarze, rysunki, przemyślenia, tak długo jak nie naruszają kratki przeznaczonej do oddania głosu.

Twój głos uznaje się za nieważny, jeśli postawisz więcej niż jeden znak „x” na kilku listach, oraz gdy nie postawisz znaku „x” na żadnej z list.

Wybory do Senatu
Na karcie głosowania w wyborach do Senatu nie masz już list wyborczych, a spis kandydatów z zaznaczeniem partii lub komitetu, z której startują. Liczba osób, które możesz wskazać zależy od tego, ilu senatorów wybiera się w Twoim okręgu wyborczym.
Informację o tym możesz znaleźć w obwieszczeniu, które z pewnością będzie dostępne w każdym lokalu wyborczym, a także na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl i na słupach informacyjnych w Twojej okolicy.

Gdy już dokonałeś wyboru, karty do głosowania wrzucasz do urny. Ponieważ wybory musza być przeprowadzane w sposób tajny, Twoja karta powinna być w chwili wrzucania zgięta, tak aby jej zadrukowana część pozostała niewidoczna.
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i potrzebujesz pomocy, kartę może wrzucić za Ciebie inna osoba, za wyjątkiem członków komisji wyborczej.

http://www.21pazdziernika.pl
« Powrót | Dodano: 2007-10-19 | Komentarzy: 5 | Odsłon: 3701 | o | Drukuj

Komentarze:
IDŹ NA WYBORY I GŁOSUJ NA PIS !!!!!!!
2007-10-19, 09:01:17 | J-49 | Zgłoś nadużycie
Głosuj na PIS, to cię bieda nie ominie!
2007-10-19, 10:04:07 | J-49 | Zgłoś nadużycie
PiS
2007-10-20, 10:42:13 | Wolny wyborca | Zgłoś nadużycie
pis = zniszczenie polski!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2007-10-21, 20:00:29 | mądry człowiek | Zgłoś nadużycie
PIS będzie górą, a tymczasem niech się pan tusk wykaże i jego pomysł na cud, dużo obiecał, będzie go można rozliczać krok po kroku, merytorycznie !
2007-10-22, 18:07:34 | misiek | Zgłoś nadużycie

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Grudzień 2022
N Pn Wt Śr Cz Pt S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 AGROTURYSTYKA
Pokoje gościnne - Rzeczka 29
Cena: od 15 do 25

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info