-4°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  INTERWENCJE: Ziębice: Czad zabił matkę z dziećmi
kliknij tu Zaczadzenie było przyczyną śmierci 28-letniej mieszkanki Ziębic i trójki jej dzieci. Do tragedii doszło dzisiaj rano. Jak informuje Ilona Golec, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich, o tym że coś niepokojącego dzieje się z rodziną zawiadomiła policję matka młodej kobiety.
17 września w mieszkaniu przy ul. Wrocławskiej w Ziębicach odnaleziono ciała 28-letniej Wioletty i trójki jej małych dzieci. Funkcjonariuszy zaalarmowała matka kobiety, która jak zwykle rano przyszła pomóc córce w opiece nad maluchami.

Jak wyjaśniają policjanci, kobieta nie mogła dostać się do mieszkania. Zastała zamknięte drzwi. Coraz głośniejsze pukanie nie odnosiło skutku. Nikt nie otwierał.
Policjanci musieli wyważyć drzwi. To, co zobaczyli, było wstrząsające. Cała czwórka leżała nieruchomo. Wyglądali tak, jakby spali. Mama z małą córeczką w jednym łóżku, a jej dwóch synów tuż obok. Dzieci: Jagoda, Maciej i Damian miały zaledwie 2, 6 i 7 lat. Kobieta wychowywała je sama. I bardzo o nie dbała.

- Ostatni raz widziałem ją w sobotę. Spacerowała z córeczką. Jak zwykle uśmiechnięta, jak zwykle bardzo miła - wspomina Stanisław Ćwieląg, sąsiad z budynku obok. Na miejscu tragedii pojawił się też Robert Rojek, szwagier nieżyjącej kobiety. Przyjechał z żoną, siostrą Wioletty.

- Straszna tragedia - kwitował krótko i dodawał, że największy dramat przeżywa teraz matka dziewczyny. Były ze sobą bardzo zżyte. Ilona Golec z policji zapewnia jednak, że rodzina otrzyma wsparcie.

- Jeszcze tego samego dnia zajmie się nią nasz psycholog - podkreśla i dodaje, że policja wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Ząbkowicach Śląskich zajmują się teraz ustalaniem dokładnej przyczyny tragedii. Wykluczono już działanie osób trzecich. Wszystko wskazuje na to, że było to zatrucie czadem. - Kobieta ogrzewała mieszkanie piecem kaflowym, który prawdopodobnie był niesprawny - mówi Ilona Golec.

To pierwsza tak wielka tragedia w tym sezonie. I jak przyznają fachowcy, niestety, może nie być ostatnia.

Kominiarze twierdzą, że większość kłopotów z instalacją wywołują sami lokatorzy. Na porządku dziennym jest bowiem lekceważenie obowiązku regularnego czyszczenia przewodów kominowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami raz w roku powinien być wykonany przegląd instalacji wentylacyjnej.

Ponadto co trzy miesiące należy kontrolować kominy, do których podłączone są piece opalane paliwem stałym oraz dwa razy w roku kominy odprowadzające spaliny z pieców opalanych gazem.
Obowiązek regularnych kontroli spoczywa na właścicielach lub administratorach posesji.
Sporym problemem jest także spalanie w piecach przedmiotów, które nie powinny się tam znaleźć, na przykład opon lub plastiku.
Wizyta kosztuje tylko 10 zł, a może uratować życie

Jerzy Siara, mistrz kominiarski z Wałbrzycha
- Początek sezonu grzewczego zawsze wiąże się z tego typu tragediami. A przyczyna jest zawsze jedna: ludzie nie czyszczą przewodów kominowych przed zimą. To olbrzymi błąd, za który bardzo często płaci się najwyższą cenę.

Do tego dochodzi jeszcze tzw. syndrom szczelnego mieszkania. Ludzie, zwłaszcza starsi, żeby uzyskać jak najwyższą temperaturę w mieszkaniu, szczelnie zamykają okna lub zatykają kratki wentylacyjne. W takiej sytuacji o tragedię bardzo łatwo.

W pomieszczeniu zaczyna brakować powietrza i wytwarza się groźny czad. Żadne czujniki i inne cuda nie pomogą. A wystarczy raz w roku zamówić wizytę kominiarza, który sprawdzi szczelność kominów i przeczyści je. To naprawdę nie jest wielki wydatek. Taka wizyta kosztuje zaledwie około 10 zł, a może uratować niejedno ludzkie życie.


gazetawroclawska.pl/
« Powrót | Dodano: 2010-09-28 | Komentarzy: 1 | Odsłon: 4579 |  dk | Drukuj

Komentarze:
W NR wizyta kominiarzy z naszej spółdzielni polega na wystawieniu rachunku. Jak się ich nie "pogoni" na dach, to nawet do komina nie zaglądną... Czy też macie takie doświadczenia? Konkurencja by się przydała.
2010-09-29, 12:48:10 |  PiTer |  Zgłoś nadużycie

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Grudzień 2023
N Pn Wt Śr Cz Pt S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 AGROTURYSTYKA
Dwór pod Cisową Góra
Cena: od 30 do 40

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info