-1°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  WYBORY-2011: Jak głosować w wyborach 9.10.11
kliknij tu Gdzie i kiedy mogę zagłosować?Głosujesz w niedzielę, 9 października 2011, w godzinach 7.00 - 21.00, informacje o adresie lokalu wyborczego znajdziesz w urzędzie gminy, na ogłoszeniach w okolicach domu oraz w internecie. Głosujesz w lokalu wyborczym przypisanym do miejsca Twojego zameldowania.
Na kogo głosuję? 9 października 2011 roku wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą tworzyć prawo przez najbliższe 4 lata. Każdy z nas oddaje 1 głos na posła i 1 głos na senatora, stawiając znak X przy wybranym nazwisku.
Jak sprawdzić czy jestem w spisie wyborczym?To czy jesteś w spisie wyborczym możesz sprawdzić w urzędzie gminy. Masz na to czas między 18 września a 3 października. Jeżeli nie ma Cię na liście - złóż reklamację do wójta. Wójt ma trzy dni na jej rozpatrzenie.
Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Aby zagłosować poza miejscem zamieszkania, do 4 października możesz dopisać się do spisu wyborców w urzędzie gminy, w której chcesz głosować. Z kolei do 7 października możesz w gminie zameldowania odebrać zaświadczenie, uprawniające do głosowania w dowolnym miejscu.
Jak głosuję, jeśli zostaję w akademiku? Jeżeli mieszkasz w akademiku, sprawdź, być może rada gminy utworzyła w nim obwód głosowania. Jeżeli nie - pozostaje Ci dopisanie się do spisu wyborców w urzędzie gminy, w której chcesz głosować. Pamiętaj, masz na to czas do 4 października. Ale jeśli przed wyborami jedziesz do domu - odbierz od razu w urzędzie swojej gminy zaświadczenie uprawniające do głosowania gdzie indziej. Masz na to czas do 7 października.
Na stałe mieszkam zagranicą, ale w dniu wyborów będę w Polsce, jak mogę głosować? Jeżeli na stałe mieszkasz za granicą i możesz to udokumentować, przyjdź w dniu wyborów, 9 października, do dowolnej komisji wyborczej z ważnym paszportem. Zostaniesz dopisany do listy wyborców.
W dniu wyborów nie będzie mnie w Polsce. Jak mogę głosować? Masz 3 możliwości:
- Możesz wziąć z Polski zaświadczenie o prawie do głosowania i wraz z nim udać się do konsulatu w dniu wyborów (zaświadczenie odbierasz w urzędzie gminy do 7 października).
- Jeżeli nie masz takiego zaświadczenia - możesz złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców u konsula w kraju, w którym przebywasz. Masz na to czas do 6 października.
- Możesz również głosować korespondencyjnie. Poinformuj o tym konsula najpóźniej do 26 września. Do 29 września otrzymasz pakiet wyborczy zawierający m. in. karty do głosowania, instrukcję głosowania oraz zaadresowaną kopertę zwrotną.
Jestem niepełnosprawna, jak będę głosować? Masz kilka możliwości:
- Możesz głosować w lokalu dostosowanym do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Listę lokali otrzymasz w urzędzie gminy.
- Możesz również dowiedzieć się, czy gmina organizuje transport dla wyborców mających trudności w poruszaniu się i poprosić o pomoc w dotarciu do lokalu wyborczego.
- Jeśli jesteś osobą niewidomą lub niedowidzącą – możesz głosować przy użyciu nakładki na kartę w alfabecie Brail
le’a. Do 26 września musisz zgłosić taką potrzebę wójtowi gminy.
- Możesz też głosować przez pełnomocnika. Jeśli chcesz skorzystać z tego prawa - najpóźniej 29 września złóż wniosek w urzędzie gminy.
Kto może głosować przez pełnomocnika? Możesz głosować przez pełnomocnika, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz ukończone 75 lat. Pełnomocnikiem może zostać osoba wpisana do tego samego rejestru wyborców lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania, która nie jest członkiem komisji, mężem zaufania ani kandydatem. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby, a w przypadku najbliższej rodziny od dwóch osób. Jeśli chcesz głosować przez pełnomocnika – złóż wniosek do wójta swojej gminy najpóźniej 29 września 2011 r.
Jak głosować na statku, w szpitalu czy więzieniu?
Jeśli jesteś na polskim statku, możesz głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Urząd gminy wyda Ci je do 7 października. Jeśli nie masz zaświadczenia - najpóźniej do 6 października złóż wniosek do kapitana statku o wpisanie do spisu wyborców. Jeżeli w dniu wyborów będziesz w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym bądź areszcie śledczym zostaniesz wpisany do spisów wyborców i będziesz mógł tam głosować. Powiadomi Cię o tym dyrektor jednostki. Jeśli przybędziesz do szpitala, domu pomocy społecznej lub aresztu śledczego w dniu wyborów, musisz mieć ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania.

na podst. http://www.mamprawowiedziec.pl/k2011-jak-glosowac
« Powrót | Dodano: 2011-09-30 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 1615 |  o | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Grudzień 2019
N Pn Wt Śr Cz Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 OŚRODEK WYP...
Sowia Grapa
Cena: od 20 do 40

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info