18°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  WYBORY-2011: Poradnik wyborcy na 9.10.2011
kliknij tu Ilu wybieramy posłów w okręgu? Zasadniczo liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym zależy od liczby mieszkańców okręgu wyborczego. Liczbę mieszkańców okręgu wyborczego dzieli się przez ustawowo określoną liczbę zwaną normą przedstawicielską. Efektem tego działania jest liczba posłów wybieranych w danym okręgu. Norma przedstawicielska powstaje wskutek podzielenia liczby mieszkańców Polski przez ilość posłów. W okręgu nr 2 - 8 posłów. JAK GŁOSOWAĆ NA POSŁA. Należy dokonać wyboru jednego kandydata, stawiając znak X w kratce obok jego nazwiska, tak aby przecięcie dwóch linii nastąpiło w kratce.

Ilu wybieramy senatorów w okręgu? W jednym okręgu wyborczym będziemy wybierać jednego senatora. Po raz pierwszy w tegorocznych wyborach głosowanie do Senatu odbędzie się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Okręgi wyborcze do Sejmu nie będą zatem tożsame z okręgami wyborczymi do Senatu, chociaż głosowanie będzie odbywać się w tych samym obwodowych komisjach wyborczych. JAK GŁOSOWAĆ NA SENATORA. Należy postawić dwie krzyżujące się kreski (znak X), tak aby przecięcie kresek nastąpiło w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Zaznaczenie większej ilości kandydatów niż jednego spowoduje, że nasz głos będzie głosem nieważnym.

Ile potrzeba głosów, żeby mój kandydat został posłem? Przed wyborami tego nie wiemy. Nie wiemy jaka jest liczba głosów, która zagwarantuje naszemu kandydatowi uzyskanie mandatu posła. W pierwszej kolejności komisje wyborcze ustalają jaką ilość mandatów poselskich wyborcy przydzieli okręgowym listom wyborczym określonych komitetów wyborczych. Mandaty przypadające określonej liście kandydatów (okręgowej liście kandydatów określonego komitetu wyborczego) są przydzielane tym kandydatom, którzy uzyskali kolejne największe wyniki indywidualne, więc nie zawsze wchodzi pierwszy z listy.

Ile potrzeba głosów, żeby mój kandydat został senatorem?

Senatorem zostanie kandydat z danego okręgu wyborczego, który otrzyma największą liczbę głosów. Musi to być zatem liczba głosów większa od liczby głosów oddanych na któregokolwiek z konkurentów startujących na senatora w tym samym okręgu wyborczym. Jeżeli zatem na 100 tys. głosujących w okręgu wyborczym jeden kandydat na senatora uzyska 20 tys. głosów, a kolejni 19 tys., 18 tys., 17 tys., 16 tys. i 10 tys., senatorem zostanie pierwszy z kandydatów. Ponieważ liczba głosów oddanych na pierwszego kandydata (20 tys.) jest liczbą wyższą, niż liczba głosów oddanych na któregokolwiek innego kandydata. Nie zmieni tego fakt, że łączna suma głosów oddanych na konkurentów nowo wybranego senatora wyniosła 80 tys. głosów, a w skali okręgu nowo wybrany senator uzyskał tylko 20%.

Czy zawsze wchodzi pierwszy z listy? Mandaty przypadające określonej liście kandydatów (okręgowej liście kandydatów określonego komitetu wyborczego) są przydzielane tym kandydatom, którzy uzyskali kolejne największe wyniki indywidualne, nie zawsze musi być w nich pierwszy. O przyznaniu mandatu określonemu kandydatowi z listy wyborczej komitetu wyborczego decyduje tylko i wyłącznie indywidualny wynik wyborczy tego kandydata. Innymi słowy kolejność do objęcia mandatu zależy od liczby głosów oddanych na kandydata, nie zależy natomiast od miejsca kandydata na liście. Jeżeli pierwszy na liście dostanie mniej niż konkurenci z tej samej listy, może nie uzyskać mandatu. Wiele zależy od wyborców, którzy nie zadając sobie trudu potrzebnego dla poznania poszczególnych kandydatów, głosują „z automatu” na pierwszego kandydata z listy określonego komitetu wyborczego. Głosując na kandydata X kierują się w istocie personalnymi sympatiami do liderów ogólnopolskich lub po prostu do szyldu partii politycznej tworzącej określony komitet wyborczy. Jest to działanie w pewnym sensie sensowne, ponieważ wynik komitetu w skali kraju będzie miał decydujące znaczenie dla wyłonienia składu rządu. Niemniej jest to jedynie pierwszy stopień wtajemniczenia. Bowiem świadome wskazanie nie tylko określonej listy, ale także świadomy wybór kandydata, określonego z imienia i nazwiska, zwiększa wpływ wyborcy nie tylko na polityczną, ale także na personalną obsadę Sejmu. W przeciwnym wypadku oddajemy decyzję tym, którzy układali listy wyborcze, czyli – w praktyce – liderom partii politycznych.

Ilu z listy wchodzi? Liczba mandatów przypadających danej liście wyborczej zależy od tego ile głosów uzyskała ta lista, ile głosów uzyskały listy konkurencyjne oraz ile mandatów przypada na okręg wyborczy, w którym listy funkcjonują. Nie sposób zatem przewidzieć przed wyborami, ile osób wejdzie z danej listy wyborczej.

Co to jest okręg wyborczy i obwód wyborczy? Okręg wyborczy to część Polski, z której wybiera się określoną liczbę posłów (8 w okręgu nr 2 w najbliższych wyborach) – okręg wyborczy do Sejmu lub też część Polski z terenu której wybiera się jednego senatora – okręg wyborczy do Senatu. W najbliższych wyborach wybierzemy posłów w 41 okręgach wyborczych, a senatorów w 100 okręgach wyborczych. Tymczasem obwód głosowania to obszar właściwości pojedynczej obwodowej komisji wyborczej, w której wyborca fizycznie wrzuca kartę do urny wyborczej. Takich obwodów w najbliższych wyborach będzie 24182. Mimo że do Sejmu i do Senatu mamy różne okręgi wyborcze, głosowanie do obydwu izb parlamentu odbędzie się w tych samych obwodach wyborczych.

Jak mogę zobaczyć kto kandyduje? Są dwa zasadnicze sposoby, aby dowiedzieć się, kto kandyduje na posła, a kto na senatora w określonym okręgu wyborczym. Po pierwsze źródłem takiej informacji są obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej o zarejestrowanych komitetach wyborczych i wykazie nazwisk kandydatów. Muszą one zostać rozplakatowane do dnia 29 września. Będą także dostępne przed wejściem do obwodowej komisji wyborczej w formie plakatu. 2 niezawodnym sposobem jest strona PKW www.pkw.gov.pl i zakładka wizualizacja wyborów parlamentarnych 2011, gdzie po zarejestrowaniu list kandydatów będzie można zapoznać się z nazwiskami osób kandydujących we wszystkich okręgach wyborczych. Niestety, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat kandydatów, poznać ich CV, dotychczasowe dokonania czy program wyborczy, musimy liczyć na serwisy wyborcze partii startujących w wyborach albo samych kandydatów.

CO MUSI ZROBIĆ GŁOSUJĄCYCH W LOKALU WYBORCZYM. W dniu wyborów w lokalu wyborczym (siedzibie obwodowej komisji wyborczej) musimy okazać dokument ze zdjęciem, przy pomocy którego możliwe będzie sprawdzenie naszej tożsamości. W przeważającej ilości przypadków będzie to dowód osobisty, niemniej może to być także paszport, prawo jazdy. W przypadku, gdy wyborca nie jest ujęty w spisie wyborców może okazać dokument ze zdjęciem stwierdzający miejsce zamieszkania np. dowód osobisty, prawo jazdy lub np. zaświadczenie zameldowania. W takim przypadku przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z wydziałem spraw obywatelskich (lub jednostką wykonującą zadania z tego zakresu) urzędu gminy (miasta) celem weryfikacji faktu zamieszkiwania wyborcy na terenie obwodu. Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna, wyborca zostanie dopisany do spisu wyborców w obwodowej komisji wyborczej. Następnie wyborca otrzymuje dwie karty do głosowania – jedną z wykazem list kandydatów na posłów (w formie wielostronicowej broszury) oraz drugą – listę kandydatów na senatorów, najpewniej będzie to jedna strona. Po dokonaniu wyboru odpowiednich osób postawieniu znaku X karty należy wrzucić do urny wyborczej.

TAJNOŚĆ GŁOSOWANIA. Jedną z głównych zasad prawa wyborczego jest zapewnienie tajności głosowania. Czuwa nad tym przewodniczący komisji obwodowej. Wyborcy powinni przede wszystkim korzystać z miejsc zapewniających tajność głosowania (kabiny wyborcze, miejsca oddzielone przepierzeniem). Innymi słowy, należy unikać wciąż spotykanej praktyki zakreślania naszych kandydatów tuż po otrzymaniu karty wyborczej, na oczach komisji i innych wyborców. Takie zachowanie nie jest karalne, ale godzi w zasadę tajności głosowania i powinno spotkać się z delikatną, acz zdecydowaną reakcją przewodniczącego komisji obwodowej.

JAK GŁOSOWAĆ NA SENATORA. Należy postawić dwie krzyżujące się kreski (znak X), tak aby przecięcie kresek nastąpiło w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Zaznaczenie większej ilości kandydatów niż jednego spowoduje, że nasz głos będzie głosem nieważnym.

JAK GŁOSOWAĆ NA POSŁA. Należy dokonać wyboru jednego kandydata, stawiając znak X w kratce obok jego nazwiska, tak aby przecięcie dwóch linii nastąpiło w kratce.

Informacje również dostępne na stronie internetowej PKW poświęconej tegorocznym wyborom: http://wybory2011.pkw.gov.pl
na podst. Akcja Masz Głos, Masz Wybór http://www.maszglos.pl

« Powrót | Dodano: 2011-10-01 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 1726 |  o | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Sierpień 2019
N Pn Wt Śr Cz Pt S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 AGROTURYSTYKA
Agroturystyka Sokolica3
Cena: od 20 do 40

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglądać wciśnij F11     www.nowaruda.info