Senat RP og³osi³ rok 2010 Rokiem Demokracji Lokalnej. Od dwudziestu lat jeste¶my ¶wiadkami od¿ywania wiêzi lokalnych i regionalnych. Choæ ¿yjemy w globalnej wiosce jeste¶my zwi±zani z miejscem urodzenia, edukacji, zamieszkania, pracy. Nasz± Ma³± Ojczyznê czêsto obdarzamy sentymentem. ¬ród³em si³y Ma³ych Ojczyzn s± samorz±dy lokalne i regionalne, przywracane obywatelom od 1990 roku. Ich aktywno¶æ jest przejawem determinacji Polaków w d±¿eniu do budowania demokratycznego ustroju, opartego na fundamentach spo³eczeñstwa obywatelskiego. Utworzenie instytucji samorz±dowych, a wiêc przekazanie wspólnotom lokalnym istotnych uprawnieñ przypisanych dot±d urzêdom centralnym – da³o obywatelom wiarê we w³asne si³y oraz mo¿liwo¶ci wp³ywania na rozwój ich Ma³ych Ojczyzn.
Odtworzenie samorz±du gminnego i powiatowego oraz powo³anie samorz±dów wojewódzkich wywo³a³o niespotykane wcze¶niej zaanga¿owanie spo³eczeñstwa w kszta³towanie i rozwój ich Ma³ych Ojczyzn. Dziêki temu mo¿liwy okaza³ siê sukces odrodzonego samorz±du, który sta³ siê oparciem spo³eczeñstwa obywatelskiego w Polsce. Osi±gniêcia terytorialnych wspólnot samorz±dowych w dziedzinie tworzenia wiêzi spo³ecznych i odrabiania cywilizacyjnych zaniedbañ okaza³y siê szczególnym wk³adem w budowê nowego ³adu demokratycznego Rzeczypospolitej Polskiej.
Cz³onkostwo Polski w Unii Europejskiej stworzy³o Polakom przebywaj±cym czasowo w krajach Unii mo¿liwo¶æ pracy w samorz±dach lokalnych. Polacy mog± wybieraæ i byæ wybierani do lokalnych w³adz. Przywilej ten pozwala uczyæ siê demokracji lokalnej, ale te¿ aktywnie w niej braæ udzia³.
W zwi±zku z uchwa³± Senatu RP o og³oszeniu roku 2010 ROKIEM DEMOKRACJI LOKALNEJ Kancelaria Senatu og³asza konkurs o Nagrodê Marsza³ka Senatu RP pt.: Ma³a ojczyzna – to przestrzeñ, któr± kszta³tujemy i która nas ukszta³towa³a.
Celem konkursu jest pokazanie mo¿liwo¶ci wp³ywania na otaczaj±cy ¶wiat i ¶rodowisko poprzez zaanga¿owanie siê obywateli w dzia³alno¶æ samorz±dow±. Chodzi o pokazanie jak ludzie organizuj±c siê i dzia³aj±c na rzecz okre¶lonej wspólnoty przeciwdzia³aj± apatii, bezradno¶ci, zmieniaj± swoje ¶rodowisko, poprawiaj± warunki ¿ycia i pracy, potrafi± mobilizowaæ innych wokó³ wytyczonych celów. Dotyczy to zarówno odrodzonych samorz±dów w Polsce, ale tak¿e w³±czenia siê obywateli polskich w dzia³alno¶æ na rzecz lokalnych spo³eczno¶ci poza granicami kraju w pañstwach Unii Europejskiej a tak¿e w innych krajach, w których ¿yj± i pracuj± Polacy.
Autorzy najlepszych prac otrzymaj± nagrody pieniê¿ne i dyplomy uznania.
W konkursie mog± wzi±æ udzia³ dziennikarze mediów polskich i polonijnych (prasy, radia, telewizji, portali internetowych). Warunkiem udzia³u w konkursie jest opublikowanie materia³u dziennikarskiego lub wyemitowanie programu od pocz±tku 2010 roku do 15 sierpnia 2010 roku i przes³anie tych materia³ów do 25 sierpnia 2010 roku na adres:
Gabinet Marsza³ka Senatu, Kancelaria Senatu,pok.209, ul. Wiejska 6, 00-902 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Konkurs dla dziennikarzy”
Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania siê z regulaminem konkursu na stronach internetowych Senatu: Senat.gov.pl
Regulamin Konkursu dla dziennikarzy o nagrodê Marsza³ka Senatu RP na publikacje zwi±zane z og³oszeniem przez Senat RP Roku 2010 Rokiem Demokracji Lokalnej „Ma³a Ojczyzna to przestrzeñ, któr± kszta³tujemy i która nas ukszta³towa³a”
§1
Celem konkursu jest pokazanie mo¿liwo¶ci wp³ywania na otaczaj±cy nas ¶wiat i ¶rodowisko poprzez zaanga¿owanie siê obywateli w dzia³alno¶æ samorz±dow±. Chodzi o pokazanie jak ludzie organizuj±c siê i dzia³aj±c na rzecz okre¶lonej wspólnoty sprzeciwiaj± siê apatii, bezradno¶ci, zmieniaj± swoje ¶rodowisko, poprawiaj± warunki ¿ycia i pracy, potrafi± mobilizowaæ innych wokó³ wytyczonych celów. Dotyczy to zarówno odrodzonych samorz±dów w Polsce, ale tak¿e w³±czenia siê obywateli polskich w dzia³alno¶æ na rzecz lokalnych spo³eczno¶ci poza granicami kraju w pañstwach Unii Europejskiej, a tak¿e innych krajach, w których ¿yj± i pracuj± Polacy.
§2
W konkursie mog± wzi±æ udzia³ dziennikarze pracuj±cy w krajowych i polonijnych gazetach i w czasopismach, rozg³o¶niach radiowych i telewizyjnych, internetowych portalach realizuj±cych programy dla Polonii, a tak¿e wspó³pracownicy tych redakcji.
§3
Warunkiem udzia³u w konkursie jest opublikowanie pracy lub wyemitowanie programu od pocz±tku 2010 r. do 15 sierpnia 2010 r i przes³anie dwóch kopii pod adresem organizatora do 15 sierpnia br. Og³oszenie wyników i rozdanie nagród nast±pi w trakcie XVIII ¦wiatowego Forum Mediów Polonijnych 14 wrze¶nia 2010 r w Poznaniu.
Prace powinny odpowiadaæ nastêpuj±cym kryteriom:
a) tre¶æ publikacji powinna byæ zgodna z celem konkursu,
b) forma pracy dowolna (esej, rozprawka, reporta¿, wywiad),
c) kopie tekstów prasowych, audycji radiowych lub programów telewizyjnych powinny byæ opatrzone pseudonimem, a dane autora umieszczone w osobnej kopercie, znajduj±cej siê w przesy³ce,
d) prace mog± sk³adaæ dziennikarze (autorzy) lub redakcje,
e) prace powinny byæ opublikowane w jêzyku polskim,
f) je¶li jeden autor chce przes³aæ wiêcej prac konkursowych, ka¿da musi byæ opatrzona odrêbnym pseudonimem i nadej¶æ w odrêbnej przesy³ce,
g) prace oceni Kapitu³a konkursu z³o¿ona z przedstawicieli ¶rodowiska jêzykoznawców, dziennikarzy, senatorów.
§4
Nagrody:
- I nagroda – 6000 z³
- II nagroda – 4000 z³
- III nagroda - 3000 z³
- Wyró¿nienia (2) x1000 z³
Kapitu³a ma prawo do innego podzia³u nagród, w zale¿no¶ci od jako¶ci, ilo¶ci i rodzaju nades³anych prac konkursowych.
Prace nale¿y przes³aæ na adres:
Kancelaria Senatu
Gabinet Marsza³ka - pok.209,
ul. Wiejska 6, 00-902 Warszawa
z dopiskiem na kopercie „Konkurs dla dziennikarzy”