Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w związku z dużym zainteresowaniem mediów zachorowaniami kilkunastu osób na trenie powiatu kłodzkiego z podejrzeniem o zatrucie pokarmowe, informuje:
26 sierpnia 2012 r. Państwowa Inspekcja Sanitarna otrzymała informację o zachorowaniu grupy osób, którego przyczyną może być zatrucie pokarmowe.
Państwowa Inspekcja Sanitarna natychmiast podjęła działania zmierzające do ustalenia faktycznego stanu epidemiologicznego. Przeprowadzono wywiady wśród grupy osób objętych zachorowaniami, personelu obsługującego oraz lekarzy badających chorych, dokonując wstępnej analizy zagrożenia życia i zdrowia potencjalnie chorych osób.
Utrzymywano stały kontakt z pogotowiem ratunkowym i szpitalami, w których przebywały osoby hospitalizowane oraz kontrolowano czy rozszerza się ognisko chorobowe. Osób skarżących się na jakiekolwiek dolegliwości nie przybywało.
Lekarze informowali, że stan osób przebywających w szpitalu jest stabilny i ulega stałej poprawie.
Już 26 sierpnia 2012 r. większa część osób opuściła szpitale.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkiem lekarza, badającego chorych, jest dokonanie w ciągu 24 godzin od rozpoznania, pisemnego zgłoszenia o zatruciu pokarmowym. Takie zgłoszenie upoważnia Państwową Inspekcję Sanitarną do podjęcia odpowiednich działań przeciwepidemicznych. Zgłoszenie takie nie wpłynęło, co oznacza, że nie rozpoznano zatrucia pokarmowego.
Państwowa Inspekcja Sanitarna w ramach działań zapobiegawczych, przeprowadziła kontrolę stanu sanitarnego i technicznego obiektu, w którym osoby skarżące się na dolegliwości spożywały posiłki oraz pobrano próby bakteriologiczne od osób tam zatrudnionych w celu ustalenia ewentualnego nosicielstwa bakterii chorobotwórczych.
Marta Koczwara, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kłodzku, ul. Stefana Okrzei 16; 57-300 Kłodzko, tel. (074)867-35-26; (074)867-33-23, fax. (074)867-69-66